Kadrowanie i proporcje

Bardzo często zdarza się, że zdjęcia wykonane różnymi rodzajami aparatów cyfrowych posiadają inne proporcje boków (stosunek długości do wysokości obrazu) niż odbitki wykonywane w laboratorium fotograficznym.
 
Najczęściej stosunek boków zdjęć wykonanych aparatami cyfrowymi wynosi 4:3 (długość do wysokości), a stosunek standardowego zdjęcia 10x15 wynosi 2:3. Nie istnieje więc możliwość takiego wykonania fotografii na papierze, która będzie całkowicie zgodna z obrazem zarejestrowanym przez aparat. Najbardziej wyrazistym przykładem jest próba naświetlenia kwadratowego zdjęcia na prostokątnej kartce.
 
Aby mogli sobie Państwo poradzić z tym problemem istnieje u nas w laboratorium możliwość kadrowania zdjęć lub nie.
 
Pierwsza opcja "kadrowanie" umożliwia laborantowi obcięcie najmniej istotnego fragmentu zdjęcia bez większej szkody dla kompozycji obrazu.
 
Druga opcja "bez kadrowania", na wykonanej odbitce widoczny jest pełen kadr zdjęcia cyfrowego, ale pozostają białe paski po bokach lub na górze i na dole w zależności od wyjściowej proporcji zdjęcia.
 
Obie te metody i sposób pracy mogą Państwo zobaczyć w laboratorium podczas wykonywania odbitek jak i na życzenie gdy Państwo wyrażą taką chęć, aby lepiej zapoznać się z metodą kadrowania i proporcji boków.


Menu strony[zamknij]

Ta strona przechowuje informacje przy pomocy ciasteczek.

Zapoznaj się z naszym regulaminem.